Nejbližší výlet

Na konec února máme naplánovaný výšlap na Morávku v Moravskoslezských Beskydech.
Stávající epidemiologická situaci je však bohužel pořád nepříznivá. A pokud se nestane zázrak, tak budeme opět v režimu individuální turistiky.
Jakmile budeme moct vyjet společně, budeme vás informovat.

Výlet č. 4   Moravskoslezské Beskydy

Datum:      27. 2. 2021

Trasa:             Úspolka – Slavíč – Morávka
Délka:            17 km (5:10 hod)
Trasa:             Úspolka – Morávka
Délka:            5 km (1:40 hod)

Mapa:            KČT č. 96 Moravskoslezské Beskydy
Vedoucí:       H. Kubinová

Zajímavá místa:

Kolářova chata Slavíč: v roce 1899 byla pod Slavíčem turistickým spolkem Beskidverein otevřena dřevěná Hadaszczokova útulna. Ve dvacátých letech si útulnu pronajal Jan Kolář. Po vyhoření útulny byla nedaleko ní postavena nová chata, otevřená v roce 1931. Postupně se stala jednou z nejnavštěvovanějších chat v Beskydech. Ve 40. letech zde častým hostem býval i Petr Bezruč. V roce 1991 byla chata zrekonstruována.

Slavíč (1055 m n. m.): osamělý vrchol nad údolím Morávky. Název Slavíč se objevuje na mapě z roku 1674. Na vrchol hory vede neznačená lesní cesta od stejnojmenné chaty na východním úbočí.

Morávka: rekreační obec v těšínském Slezsku, 1200 obyvatel, vznikla po roce 1615 podél stejnojmenné řeky. Za 2. světové války se obyvatelé obce aktivně účastnili partyzánského odboje, za spolupráci s partyzány bylo 14 obyvatel popraveno a 10 deportováno do koncentračního tábora. Do katastru obce spadl 6. května 2000 významný meteorit, nazývaný dle místa dopadu Morávka

Úspolka je horská osada s hájenkou v Moravskoslezských Beskydech, jejíž většina se rozkládá v okolí soutoku Morávky se Skalkou. Až do vybudování vodní nádrže Morávka se jednalo o poslední větší osadu Morávky. Nacházela se zde lesní správa, škola a obchod.

Turistické známky:
1238    Kolářova chata Slavíč – chata