4.1.2014 Novoroční výšlap na Helfštýn

Jak tomu bývá každý rok, tak i letos jsme se vydali první sobotu nového roku na první společnou akci, tentokráte byl jejím cílem hrad Helfštýn. Při pohledu do kalendáře měla být zima, ale počasí ze všeho nejvíce připomínalo pošmourný listopadový den – po sněhu ani památky, zato bláta bylo místy více než dost. A k tomu mlha, díky níž byla viditelnost v lepších okamžicích pár desítek metrů, v těch horších pár metrů.

Z Hranic se většina z nás vydala různými cestami směrem k Helfštýnu. Prošli jsme přes samotné centrum města Hranice s mnoha kulturními památkami, bohužel zde bylo velice mlžno, což byl víceméně setrvalý stav po celý náš výlet. Odtud jsme různými cestami pokračovali dále, naštěstí vedla většinou značka po zpevněných silnicích či širokých lesních cestách. Čím blíže jsme byli Helfštýnu tím lidí přibývalo. Na Helfštýně bylo lidí opravdu velké množství, bylo zde i několik možných nabídek pohoštění, ti šťastnější (především ti, kdo nevystoupili v Hranicích, ale až v Lipníku nad Bečvou) se dokonce dostali i na prohlídku hradu. Od hradu jsme sestoupali buďto po značce nebo pohodlněji po silničce do Týna nad Bečvou, odkud jsme již víceméně po rovině došli k řece Bečvě a podél ní nakonec až do cíle našeho výletu – Lipníku nad Bečvou. Zde si mnozí prošli historické jádro města s zachovalými hradbami, někteří objevili i funkční pohostinství. Nakonec jsme úderem patnácté hodiny z Lipníku všichni odjeli.

Ač bylo počasí pošmourné a výhledy veškeré žádné, tak jsme si všichni výlet užili i díky tomu, že bylo na leden velice teplo a nepršelo!

Příspěvek byl publikován v rubrice 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.