12.11.2016 Horní Bečva – Vysoká – Bumbálka – Bílá

Kalendářní rok se opět pomalu chýlí ke konci a to je spojeno s návratem našich výletů do nám blízkých Beskyd, tentokráte nás plán akcí zavedl na rozhraní Vsetínských vrchů a Moravskoslezských Beskyd v okolí sedla Bumbálka.

Ač je dle kalendáře teprve polovina listopadu, nejen do hor již s předstihem dorazila zima, neboť letos po mnoha letech přijel Martin na bílém koni. A tak vyrážíme z lehce sněhem pocukrované Horní Bečvy na hřeben Vsetínských vrchů – někteří stoupají rovnou na Benešky, jiní to berou delší trasou přes Kotlovou. Z Benešek následně za drobného, ale vytrvalého sněžení stoupáme kolem vrcholu Polana až ke strmějšímu výšvihu na nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů – Vysokou. Na vrcholu se však dlouho nezdržujeme, jelikož odtud nejsou žádné výhledy a proto se vydáváme na krátký strmější sestup. Za ním si někteří odskočí k prameni Rožnovské Bečvy, většina však tento pramen ležící v hodně strmém terénu vzhledem ke sněhu vynechává. Následně již pohodlnějším terénem krásnou zimní krajinou docházíme k mnohem lépe přístupnému prameni Vsetínské Bečvy. Od něj je to již jen skok na Třeštík, kde je kupodivu restaurace otevřená, čehož mnozí využívají. Kolem hotelu Súkenická následně vystoupáme k rozhledně, ovšem vzhledem k počasí nikdo na rozhlednu nestoupá, ba naopak pokračujeme bez zastavení dále na Bumbálku.

Zde pro některé z nás dnešní výlet končí, ostatní pokračují buďto přes Salajku na Mezivodí nebo pohodlným hřebenem k Masarykově chatě – i tuto mnozí poctí svou návštěvou stejně jako chaty předchozí. Z tohoto místa je na výběr hned několik dalších možných pokračování trasy – každý si volí tu pravou pro sebe. Někdo sejde z hřebene hned na nedalekém rozcestí Smutníky a kolem Maxony nádrže (klauzu) dojde k sirnému prameni v údolí Velké Smradlavé a odtud kolem zámečku v Bílé až do samotné Bílé, jiní pokračují dále po hřebeni až k rozcestí Hluchanka a odtud kolem samot Kavalčanky k sirnému prameni v údolí Velké Smradlavé a odtud do Bílé. A někteří pokračují po hřebeni z Hluchanky ještě dále až na Bobek a odtud sejdou rovnou do Bílé.

Nakonec však všichni dojdou tam, kam chtěli, ušli tolik kilometrů, kolik chtěli, ale bez výjimky si užili zimní krajiny v listopadu.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.