13.4.2019 Prudnik – Dębowiec – Pokrzywna – Biskupská kopa – Zlaté Hory

   V polovině Dubna nás náš letošní plán zavedl do Gór Opawskich na polsko-českém pomezí mezi městy Prudnik a Zlaté Hory, přičemž hlavním cílem naší trasy byl vrchol Biskupské kupy.    Ač byla dle kalendáře polovina dubna, již v Prudniku, kde měly svůj počátek dlouhé trasy, nás přivítalo zimní počasí se sněžením. Někteří z těch, kteří se vydali i v tomto nevlídném počasí na dlouhé trasy, si nejprve odskočili prohlédnout nedaleké malebné centrum tohoto historického města. Následně jsme již všichni prošli hezkým městkým parkem s historickým latánem a dostali se na předměstí. Skrze něj jsme došli až k dřevěné rozhledně na návrší Kozia Góra. Bohužel výhledy se dnes nejen z ní příliš nekonaly. Následoval úsek vedoucí převážně sněhem pocukrovaným lesem až k vrcholu Kobylica s památníkem Jozefa von Eichendorfa. Z tohoto vrcholu nás čekal sestup do obce Debowiec. Z ní jsme vcelku nenáročným terénem do osady Wieszczyna s údajně volně přístupnou rozhlednou. Ta se však nacházela uvnitř oploceného areálu a branky do něj byly uzamčeny…Kousek za touto rozhlednou se nacházelo rozcestí, na němž se každý rozhodl, zda bude dále pokračovat o něco delší trasou přes Pokrzywnou či kratší trasou vedoucí již po hraničním hřebeni. Do obce Pokrzywna došli i ti, kteří se i vlivem počasí necítili na nejdelší trasy a vycházeli z obce Jarnultówek.

   Z Pokrzywne nás již čekal profilově náročnější úsek vedoucí strmějším stoupáním na vrcholy Szyndzielkowa Kopa a Zamkowa Góra. Čím výše jsme stoupali, tím více bylo sněhu. Z druhého jmenovaného vrcholu jsme následně sešli na sedlo nacházející se na státní hranici, kam došli i ti, kteří si vybrali o něco kratší variantu dlouhé trasy. Dále bylo možno volit z pohodlnější žlutě značené varianty či přece jen o poznání náročnější varianty přes vrchol Velké Stříbrné. Kousek pod tímto vrcholem se nachází malá dřevěná rozhledna či spíše vyhlídková plošina. Ovšem výhledy se ani odtud vlivem počasí nekonaly. Obě varianty se pak sešli na rozcestí pod Biskupskou kupou. I zde byla možnost zvolit dvě varianty dalšího postupu – o něco mírnější vedoucí nejprve k chatě pod vrcholem a následně na vrchol, či varianta přímého výstupu stoupající rovnou na vrchol. Na něj došli i ti, kteří si vybrali krátkou variantu začínající v obci Jarnultówek, která vedla přes tzv. Gwarkwou Perć.

   A z Biskupské kupy s rozhlednou nás již čekal jen poměrně strmý sestup do Zlatých Hor, kde byl i cíl tohoto zimně-jarního výletu.

Text Mgr. Jan Šiřina

Příspěvek byl publikován v rubrice 2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.