22. 6. 2024 Nízké Tatry

Ludrová – Hučiaky – Salatín – Malý Salatín – Vyšný Sliač – Partizánska Lupča 25,4 km (8:50 hod)

https://mapy.cz/s/gocamajega

Ludrová – Bohúňovo – Malý Salatín – Vyšný Sliač – Partizánska Lupča 19,5 km (6:45 hod) 

https://mapy.cz/s/kazapubefa

Partizánska Lupča – Predná Magura – Partizánska Lupča 13,2 km (4:00 hod)

https://mapy.cz/s/genopogaho

Zajímavá místa:

Ludrová: Obec v podhůří Nízkých Tater asi 4 km od města Ružomberok. V obci se nachází Múzeum ručnej výroby papiera a jen kousek od něj i slabě minerální pramen Medokýš.

Hučiaky: Krátká, ovšem přesto nádherná soutěska na svazích Salatína, kterou prochází červeně značená turistická trasa z Ludrové na vrchol Salatína.

Salatín (1630 m): Výrazný a snadno identifikovatelný vrchol na samém severozápadním konci Nízkých Tater. Vrchol a jeho okolí je mimořádně cennou botanickou lokalitou – jako na jediném místě na Slovensku se zde vyskytuje lomikámen oranžový (častější je jeho výskyt v Alpách), lomikámen okrouhlolistý (v rámci Nízkých Tater roste jen v masivu Salatína), koniklec slovenský (západokarpatský endemit) a mnoho dalších chráněných druhů. V masivu Salatína se nacházejí také menší krasové útvary a žije zde i mnoho druhů zvířat včetně medvědů, vlků a rysů.

Sliačske travertiny: Přírodní rezervace na Slovensku nacházející se mezi obcemi Liptovské Sliače a Partizánska Lupča. Jde o travertinovou kopu s kráterem zalitým jezírkem na vrcholu a rovněž se na tomto rozlohou poměrně malém území nachází i velké množství většinou silně mineralizovaných minerálních pramenů.

Turistické známky:

SK 372 – Gotický kostol Ludrová

Příspěvek byl publikován v rubrice 2024. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.