11. 5. 2024 Hrubý Jeseník

fotoalbum

Lipová – Lázně – Obří skály – Šerák – Keprník – Vozka – Přední Alojzov – Pasák – Branná 24,8 km

Ramzová – Obří skály – Šerák – Čerňava – Banjaluka – Branná   15,3 km

Ramzová – Nad Dobrou vodou – Banjaluka – Branná   7,9 km

Mapa: KČT 55 Hrubý Jeseník. Vedoucí: Kubinová. Délka trasy autobusu 152 km.

Zajímavé místa:

Lipová-lázně (do roku 1960 Dolní Lipová): Obec v okrese Jeseník v Olomouckém kraji. Žije zde přibližně 2 100 obyvatel. V současnosti je obec Lipová-lázně významným turistickým centrem s více než 100 penziony, hotely, chatami a jinými ubytovacími zařízeními.

Šerák (1 351 m): Vrchol v Hrubém Jeseníku, který je spolu se sousedním Keprníkem součástí Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník. Na severních svazích se tyčí Obří skály – zdaleka viditelný útvar ze staurolytických svorů. Šerák leží na hlavním evropském rozvodí mezi Černým a Baltským mořem.  Na úbočí pod sedlem Čerňava je studánka s pitnou vodou – Dobrá voda.

Keprník (1 423 m): Bezlesý vrchol na hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku, přes který prochází hlavní evropské rozvodí mezi Baltským a Černým mořem. Vrchol bezlesý, tvořený horskými loukami – holemi, nabízí kruhové rozhledy na celé Jeseníky a na nedaleký Králický Sněžník, za dobré viditelnosti na Krkonoše a Beskydy, výjimečně i na Malou Fatru, Vysoké Tatry a Ještěd. Vyhlídku na vrcholu hory doplňuje od roku 1946 kruhový „směrový kámen“. Na svazích Keprníku se nachází několik hůře dostupných vodopádů.

Ramzovské sedlo (760 m n. m.): Nachází se mezi Hrubým Jeseníkem a Rychlebskými horami v okrese Jeseník. Hlubokým sedlem, sevřeným mezi vrcholy Smrku a Šeráku prochází silnice a železnice z Hanušovic do Jeseníku. Sedlem také prochází historická zemská hranice mezi Moravou a Slezskem. Osada Ramzová, jež patří k obci Ostružná, leží již na území Českého Slezska a je významným střediskem letní i zimní rekreace v Jeseníkách. Na vrchol Šeráku vede ze sedla sedačková lanovka, okolo které leží několik sjezdovek.

Kolštejn (též Branná): Zřícenina hradu částečně přestavěného na zámek v Branné v okrese Šumperk. Stojí na skalnatém útesu v nadmořské výšce okolo 630 metrů nad řekou Brannou v jihovýchodní části obce. Komplex zříceniny a zámku je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka.

Turistické známky:

2794 – Schrothovy léčebné lázně, Dolní Lipová (Lázeňský obchúdek, Dolní Lipová 382)

762 – Lipová-lázně (Informační centrum, multifunkční středisko muzea)

4 – Šerák 1351 m (Chata Jiřího na Šeráku)

9 – Ramzová (Lanová dráha Bonera, Ramzová; Chata Ramzovské sedlo, Ramzová)

2445 – Branná, Jeseníky (Informační centrum, Branná 62)

440 – Kolštejn (Informační centrum, Branná 62; pokladna hradu Kolštejn, Branná)

Příspěvek byl publikován v rubrice 2024. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.