6. 4. 2024 Vizovická vrchovina

fotogalerie

Lidečko – Lačnovské skály – Klášťov – Pod Suchým Vrchem – Vizovice ___ 22 km 6:59 https://mapy.cz/s/fekupovafu

Pozděchov – Klášťov – Pod Suchým Vrchem – Vizovice ______________ 15 km 4:30 https://mapy.cz/s/lujogujugu

Pozděchov – Ublo – Vizovice ________________________________ 9,5 km 2:51 https://mapy.cz/s/nurukekepu

Mapa: KČT 93 Vizovické vrchy. Vedoucí: Zaviatičová. Délka trasy autobusu (km) 125.

Zajímavá místa:

Čertovy skály: Pískovcová stěna dlouhá 150 metrů a vysoká až 25 metrů. Je oblíbeným terénem pro horolezce. Tato lokalita byla vyhlášená přírodní památkou o celkové rozloze 0,15 ha v roce 1966.

Lačnovské skály: Nevelká pískovcová skalní oblast v blízkosti obce Lačnov. Skály jsou tvořeny třemi sektory, a to Horními, Prostředními a Dolní skalami.

Památník vypálení osady Vařákovy paseky: Památník připomíná tragickou událost z konce 2. světové války, kdy prchající německé oddíly SS vypálily pasekářskou osadu Vařákovy Paseky jako trest za přestřelku mezi členy partyzánské skupiny Jana Žižky a německými radisty. Popraveni byli tři muži a také dvaadvacetiletá Růžena Šopová, která zde byla jen na návštěvě. Osada je od té doby neobydlená, poslední domy byly strženy v roce 1961.

Hradiště Klášťov: Na hoře Klášťov vzniklo v pozdní době bronzové nejvýše položené hradiště na Moravě. Vrchol hory je obehnán dobře patrným oválným valem. Bylo zde nalezeno velké množství železných předmětů z dob Velkomoravské říše.

Vizovice: První písemná zmínka je z roku 1261. K hlavním památkám ve městě patří zejména barokní zámek, klášter Milosrdných bratří s nemocnicí z 2. poloviny 18. století a barokní děkanský kostel sv. Vavřince z roku 1792. Na Masarykově náměstí stojí mariánský sloup z roku 1690 se sochami sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava, sv. Floriána a sv. Prokopa. Nachází se zde také Muzeum Rudolf Jelínek.

Turistická známková místa:

1090 – Čertovy skály (čerpací stanice SILMET, Lidečko – naproti motorestu Čertovy skály)

2188 – Město Vizovice (Infocentrum, Masarykovo náměstí 1008, Vizovice)

587 – Vizovice (pokladna zámku Vizovice – Palacekého náměstí 376

971 – Vizovice – Rudolf Jelínek (Infocentrum, Masarykovo náměstí 1008, Vizovice)

Příspěvek byl publikován v rubrice 2024. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.