Nejbližší výlet

Výlet č. 14Slavkovský les10.-17. 8.2024
Mapa: KČT č:1 Ašsko-Chebsko, KČT č:2 Slavkovský les a Mariánské LázněVedoucí: Kubinová

Odjezdy: Karviná 6:05, Petřvald 6:20, Havířov 6:30, Ostrava 6:40

Zajímavá místa

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní. Oblast je charakteristická vyvěrajícími prameny, rašeliništi, hlubokými lesy, vzácnými rostlinami a pozůstatky sopečné činnosti. Nejvyšší vrcholy Slavkovského lesa tvoří vrchy Lesný a Lysina.

Kladská rašeliniště: Rašeliniště u Kladské byla vyhlášena národní přírodní rezervací již v roce 1933.  Dnešní NPR Kladské rašeliny sestává z pěti částí: Tajga, Lysina, Paterák, Malé rašeliniště a Husí les. Po nejkrásnějších částech Kladských rašelinišť provede turisty Naučná stezka Kladská. Byla otevřena již v roce 1977 a patří k nejstarším v Čechách.

Kynžvart: Zámek byl postaven renesančně v 16.stol. a v letech 1820-33 dostal podobu klasicistní letní rezidence pro potřebu kanceláře Metternicha. Obdivovaná je knihovna    s 24 000 svazky, a především kabinet kuriozit. Zámecký park zdobí Mlýnský rybník, Lesní kaple, ve stylu čínských pavilonů, památník dvou císařů, najdete tu i kříž princezny Pascaliny na památku předčasné smrti dcery Richarda Metternicha. Nedaleko zámku se prostírají Lázně Kynžvart, vyhlášená dětská léčebna. Jejich základem jsou prameny, známé již v 16.stol. Novogotický objekt Nových lázní pochází z r. 1963, kostel sv. Markéty je ze 13.stol. a za shlédnutí stojí i soubor empírových domů.

Krásno: Vzniklo jako německá hornická osada (těžba stříbra a cínu), do které přišli horníci převážně z Míšeňska pravděpodobně na přelomu 12. a 13. století. V 19.století nastává úpadek cínařství a rozvoj výroby porcelánu. V roce 1848 při požáru města shořely s většinou města i veškeré památky. Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.

Loket: Městská památková rezervace s dominantou královského hradu z roku 1230 na místě staršího slovanského hradiště. Za Václava IV. patřil hrad k nejpevnějším ve střední Evropě.  V roce 1815 zahájila provoz porcelánka, jedna z nejvýznamnějších v tehdejším mocnářství. V r. 1822 byly v hradním areálu zřízena státní věznice, v r. 1948 byl hrad zpřístupněn veřejnosti jako muzeum porcelánu, dnes tady nejdeme i expozici strašidel s dalšími zajímavostmi. Dominující stavbou hradního areálu je hranolová románská věž, dále vidíme purkrabství, hejtmanství, dvoukřídlý palác a opevnění s baštami. Z městského opevnění se dochovaly čtyři bašty a dvě věže, zajímavé jsou městské domy s gotickými a renesančními prvky, pozdně gotický kostel sv.Václava. Z altánů a otevřené vyhlídky na lesní stezce lze spatřit úchvatné panorama města.

Bečov: Historické jádro města je městskou památkovou zónou a kulturní krajina v okolí města byla vyhlášena krajinnou památkovou zónou Bečovsko. Na skalním bečovském ostrohu nad řekou Teplá je barokní zámek a středověký hrad s terasovitou zahradou. V hradu se nachází relikviář svatého Maura. Jedná se o národní kulturní památku, jejíž součástí je druhá nejcennější památka ČR – relikviář svatého Maura. Oblíbené výletní místo je Zlatý vrch, odkud je nádherný výhled na celé městečko Bečov.

Mnichovské hadce: Naučná stezka v srdci Slavkovského lesa spojuje nejvýznamnější lokality pozoruhodné oblasti Mnichovských hadců – největšího území v České republice, kde tvoří geologické podloží zvláštní hornina – hadec.

Mariánské Lázně: Dominantou jsou lázeňské parky, díky kterým město patří mezi nejkrásnější zahradní města v Evropě. Velmi významnou stavbou ve městě je Kolonáda Maxima Gorkého z let 1888–1889. Litinová konstrukce byla odlita v železárnách Blansko. Unikátní výzdoba – dřevěný kazetový strop a nástropní fresky – pocházejí z roku 1979. Na lázeňské promenádě lze také najít Zpívající fontánu, která každou lichou hodinu hraje jednu z mnoha známých a slavných skladeb. Procházkou z centra můžete vystoupat na rozhlednu Hamelika a dále do parku miniatur Boheminium Ten je unikátní nejen svým jedinečným zasazením do přírody, ale i širokou nabídkou do detailu propracovaných modelů českých památek v měřítku 1:25.

Krudum: Rozhledna nacházející se na jihovýchodním vrcholu hory Krudum (někdy též Chrudim). Rozhledna je volně přístupná po celý rok. Výška vyhlídkového ochozu nad zemí je 29,5 m.

Františkovy Lázně: Malebné město s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků. Nejznámější prameny jsou Františkův a Luisin pramen; oba lázeňské pavilony, v nichž prameny vyvěrají, patří mezi nejkrásnější stavby a zároveň symboly Františkových Lázní. Staré časy připomínají dvě romantické vyhlídkové věže, rozhledna Salingburg a restaurace Zámeček. Přírodní rezervace Amerika je oblíbeným výletním místem ( asi 2 km od centra), můžete zde pozorovat ptactvo, v jiné části je minizoo, pláž a restaurace  Chaloupka na vodě s nádherným výhledem na vodní hladinu a okolí.

Národní přírodní rezervace Soos: Evropská rarita, prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů, přezdívaná český Yellowstone. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v r. 1964.Po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu, vede 1,2 km dlouhá podlážková naučná stezka. V areálu je také přírodní geologický park, muzeum s expozicí „Příroda Chebska a Soosu“ a Stanice pro záchranu živočichů.

Cheb: Město na řece Ohři, od níž je odvozen německý název města. První historicky dochovaná zmínka o Chebu pochází z roku 1061. Do konce druhé světové války byla převážná část obyvatelstva německá a Cheb byl důležitou součástí Sudet. Chebský hrad byl postaven ve 12. století. Jeho dějiny jsou mimo jiné spojeny s mocným rodem Štaufů – byl to právě jeden z nich, slavný Friedrich Barbarossa, který nechal původní objekt v závěru 12. století přestavět na císařskou falc, jediného reprezentanta tohoto typu hradní architektury na našem území. Špalíček (německy Stöckl) je uskupení jedenácti původně gotických domů, stojících se na severní straně náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.