10.11.2013 Šance – Megoňky – Svrčinovec – Mosty u Jablunkova

Náš další výlet nás zavedl do oblasti česko-slovenského pomezí v blízkosti obcí Mosty u Jablunkova a Svrčinovec. Hned od rána bylo počasí na listopad parádní – sluníčko svítilo, po sněhu či dešti ani památky… Plni elánu jsme se tedy po vystoupení z autobusu v lokalitě Šance (část Mostů u Jablunkova) vydali na trasu. Úvodní úsek trasy vedl převážně z kopce, prvním postupným cílem byl unikát evropského významu – okdryté kamenné koule v lokalitě Megoňky (jedná se o bývalý lom). Odsud jsme pokračovali víceméně stále z kopce kolem malebného rybníku až do Milošové (jedna z částí Čadce), kde mnohé jistě zaujal zajímavý kostelík.
Z Milošové jsme se vydali zpočátku strmějším stoupáním, později již jen mírně do kopce až na lokalitu zvanou Dejůvka, čímž jsme se opět dostali a česko-slovenskou hranici. Zde jsme se rozdělili do dvou skupin – ti méně zdatní odtud sešli zpět k výchozímu bodu a dále do Mostů u Jablunkova, ti zdatnější se vydali vstříc Svrčinovci. Obě skupiny však šly z kopce… Ti méně zdatní si pak ještě prohlédli lokalitu, kde stávalo opevnění Šance.
Ti zdatnější pokračovali dále malebnou krajinou, kde se střídaly louky, lesy a malebné samoty. K tomu byly i nějaké ty výhledy jak na okolní kopce, tak i na Malou Fatru na čele s Rozsutcem. Takto jsme nakonec sešli až do Svrčinovce. Ten jsme prošli takřka celý a kolem kostela se hřbitovem jsme opět začali stoupat zpočátku otevřeným terénem. Tento otevřený terén skončil u vysílače, dále jsme se vnořili do lesů, kde měla cesta naprosto pohodový ráz. Následně lesy skončily a došli jsme se na rozlehlou louku s osadou Půlgrúň, kde byla na rozcestníku uvedená nadmořská výška 430 m. Zde jsme se již definitivně dostali zpět na české území. Následovalo krátké klesání k silnici vedoucí do Hrčavy, kde byla uvedena nadmořská výška 560 m. Jít z kopce a přitom stoupat – to se hned tak nepodaří:)
Odtud následovalo pro většinu poslední stoupání převážně lesem, zpočátku po asfaltce, později po lesních stezkách. Takto jsme došli až k rozcestí kousek za chatou Studeničné. Většina zde odbočila vlevo a po návštěvě chaty Studeničné sešla do cíle trasy v Mostech u Jablunkova. Někteří si ještě odskočili k chatě pod vrcholem Girové – ti kromě zasněžené Malé Fatry viděli z jednoho místa dokonce i rovněž zasněžené Tatry. Závěrečný úsek do Mostů u Jablunkova šlo absolvovat dvěmi trasami – buďto přímo do Mostů po červené kolem sjezdovky, či po modré přes Jablunkovský průsmyk (kdo zvolil tuto varinatu, mohl si k viděným vrcholům přidat i rovněž zasněžený nejvyšší vrchol celých Beskyd – Babiu horu.
S celým výletem byly jistě všichni spokojeni, snad jedinou nevýhodou byl místy silnější vítr, ale oproti tomu, co jsme letos zažili opakovaně na Malé Fatře, to byl jern neškodný větříček.

Itinerář

Příspěvek byl publikován v rubrice 2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář