14.10.2017 Rájec nad Svitavou – Blansko

Obě dnešní trasy začínaly v Rájci u zámku. Malá skupina si jej prohlédla i uvnitř, ostatní jen zvenčí. Ale všichni jsme se prošli alespoň částí parku a obdivovali krásně rozkvetlé záhony jiřin.
Za zámkem se rozprostírala pole, cestou mezi nimi a lesem jsme došli do Karolína. Vesnička s rozlehlou návsí a zajímavou kapličkou je na kopci a poskytuje pěkný výhled do okolí. Za ní opět následoval les a pole a za nimi u cesty kousíček před Petrovicemi do daleka svítila krásně bílá, nestandardně vysoká čtyřboká Boží muka s obrázky svatých namalovanými až úplně nahoře a na všech čtyřech stranách. Odtud jsme sešli dolů do Petrovic, prošli vesnicí a opět lesem vystoupali na vršek nad obcí Vavřinec. Tu nás přivítalo identické dvojče Božích muk před Petrovicemi. Jen na obrázcích jsou jiní svatí. A zdejší výhled je mnohem hezčí, proto tu asi je i lavička zvoucí k posezení. V obci Vavřinec jsme odbočili do Malé Veselice. Zdejší včelařské muzeum bylo zavřené, ale informační centrum u něj bylo otevřené a k našemu údivu a radosti až do 17.00 hodin. Stinnou alejí jsme došli opět do lesa a až k rozhledně Podvrší, ze které byl krásný a daleký kruhový rozhled. Pak jsme pokračovali dále lesem a sešli do malé vesničky Obůrka, již části Blanska. Tu končila kratší trasa (11,5 km) místo původně plánovaných Češkovic, protože do nich by musel autobus několik km zajíždět, v Obůrce stačilo pouze zastavit. V hospůdce stejného jména našla útočiště asi polovina našich turistů, většinou houbařů s plnými taškami mnoha druhů hub hojně rostoucích ve zdejších lesích.
Zbylou menší polovinu (protože několik lidí už odbočilo v Petrovicích a do Blanska došli téměř samými lesy a pár lidí se na túru necítilo a prohlédlo si pouze město) čekalo ještě 5,5 km chůze již jen loukami a lesy, podle zájmů a časových možností výstup na věž kostela sv. Martina s vyhlídkou bohužel jen na jednu stranu, blanenského zámku a dalších pamětihodností.
Domů jsme se vraceli spokojeni. Přispělo k tomu i to, že den byl na polovinu října nebývale krásný, slunečný, s teplotou kolem 25 stupňů.

Text Marie Minková

Příspěvek byl publikován v rubrice 2017. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.