14.5.2016 Košecké Rovné – Mojtín – Rohatá skala – Ladce

Po delší době nás náš program zavedl do Strážovských vrchů. Ovšem místa to byla pro nová a neznámá. Celou cestu autobusem do výchozích míst, kterými byly Košecké Podhradie a Košecké Rovné, pršelo – místy až lilo…Většina účastníků zájezdu i pod vlivem počasí a nepříliš pozitivní předpovědi vystoupila již v Košeckém Podhradí a odtud si udělali jen krátkou procházku přes lučinaté sedlo Mraznice do cíle našeho výletu, kterým byla salaš na horním okraji obce Ladce. Menší skupina vystoupila z autobusu až v obci Košecké Rovné. Tato malá skupinka se nejprve přes úpatí vrcholu Javorina překulila do obce Mojtín s památníkem nejdéle sloužícího vojáka historie. Z ní nás čekalo delší stoupání nejprve loukami, poté převážně lesem, až na Rohatou skalu. Pěšiny byly hodně bahnité a bahno bylo nadmíru lepivé…V závěru výstupu na vrchol Rohaté skaly na nás dokonce čekal i krátký úsek odjištěný řetězy. Ti, kdož se více kochali, zde přišli za již slušného polojasného počasí a díky tomu se mohli rozhlédnout to kraje Považí obklopeného věncem hor.

Sestup z Rohaté skaly byl strmý, bahnitý a klouzavý. Tento náročnější úsek skončil na horním okraji rozsáhlejších luk, od nichž jsme dále pokračovali okrajem lesa čímsi, co kdysi bylo asfaltovou cestou. Po nějaké době opět asfalt skončil a nás opět čekala hodně bahnitá stezka, naštěstí již takřka po rovině. Takto jsme došli až na lučinaté sedlo Mraznica, přes které prošli i účastníci kratší varianty. Z něj nás čekal závěrečný úsek vedoucí kombinací luk a lesů, v závěru opět již po asfaltové silnici, až na rozcestí u úpatí kamenolomu. Od něj si někteří ještě „odskočili“ k velkému kříži s hezkým výhledem do Pováží na svazích vrcholu Butkov. Odskok to nebyl úplně krátký, ale stál za to. A nakonec (takřka) všichni došli až k salaši, kde již někteří jedli a hlavně pili již od rána. Vypilo se hodně alkoholu, snědlo hodně guláše či klobás, došlo i na zpěv, baču v kroji a jiné „atrakce“ spojené s takovýmito akcemi.

Během tohoto výletu si přišli na své turisté, milovníci církevních objektů i ti, kteří preferují dobré jídlo a pití. A počasí nakonec vyšlo také nad očekávání…

Příspěvek byl publikován v rubrice 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.