16. 9. 2023 Malá Fatra

fotogalerie

Z důvodu dlouhodobé opravy lávky přes Váh mezi Nezbudskou Lúčkou a Strečnem a nemožnosti parkování autobusu v Nezbudské Lúčce (ani tam nemá možnost dojet) došlo ke změně tras pro výlet 16.9.2023 – oblast zůstává stejná – Malá Fatra, ale jdou se zcela jiné trasy:
Na výběr je z celkem tří oficiálních tras:
1. Dlouhá trasa Tiesňavy (autobus zastaví na autobusové zastávce na horním konci Terchové směrem do Vrátne doliny, + cca 10 minut) – Malé nocľahy – Sokolie – Baraniarky – Kraviarske – sedlo za Kraviarskym – Chrapáky – sedlo Bzblen – Veľký Kriváň – Snilovské sedlo – Chrapáky – sedlo za Kraviarskym – Vrátna 9:45 hod. (+výše uvedených 10 minut), celkový výstup přes 1750 výškových metrů !!! Fyzická obtížnost trasy ještě o něco vyšší než u červnového výletu do Nízkých Tater !!! Alternativně lze trasu o něco zkrátit sjezdem lanovkou ze Snilovského sedla do Vrátne (cena 14 euro, při koupi online předem 12 euro) – i tak jde ale o fyzicky velice náročnou trasu – stoupání je na této trase takřka totožné jako na kompletní dlouhé trase, ušetří se jen sestup z hřebene do Vrátne
Střední trasa: Tiesňavy (autobus zastaví na autobusové zastávce na horním konci Terchové směrem do Vrátne doliny, + cca 10 minut) – Malé nocľahy – Sokolie – Baraniarky – Kraviarske – sedlo za Kraviarskym – Vrátna 6:40 hod., stoupání cca 1250 výškových metrů – fakticky jde o dlouhou trasu ochuzenou o okruh přes Velký Kriváň
Krátká trasa: Starý dvor – sedlo Príslop – Baraniarky – sedlo za Kraviarskym – Vrátna 4:35 hod., stoupání cca 1000 výškových metrů
Všechny oficiální trasy jsou fyzycky značně náročné a obsahují i kratší zajištěné úseky, zejména úsek Tiesňavy – Malé noclahy není vhodný pro lidi trpící závratěmi a majícími strach z výšek, při sestuou z Baraniarek je potom pár metrů traverzu po kramlích – i tam je kde případně padat. Za mokra to na tomto bočním hřebeni hodně klouže (tento boční hřeben je až na úsek sedlo za Kraviarskym – sedlo Bublen tvořen vápencem.
Samozřejmě si lze individuálně zvolit i jinou trasu (např. se projít ze Starého dvora k Chatě na Grúni a sejít do Vrátne (k dolní stanici lanovky) či si vyjet lanovkou na Snilovské sedlo a absolvovat v protisměru část dlouhé trasy přes Velký Kriváň a sedlo za Kraviarskym a sestoupit zpět k dolní stanici lanovky. V takovém případě ovšem pro účastníky neplatí pojištění KČT (z důvodu nerespektování oficiálmě stanovených tras !)
Na oficiálních trasách nejsou žádné chaty, jediná možnost doplnění vody je hodně nespolehlivý pramen u sedla Chrapáky – NUTNOST DOSTATEČNÉHO MNOŽSTVÍ JÍDLA A ZEJMÉNA NEALKOHOLICKÝCH TEKUTIN NA CELÝ DEN.
Na všech oficiálních trasách není ani příliš roviny, o to více je tam strmých stoupání a klesání. S výjimkou úseku sedlo Bublen – Velký Krtiváň – Snilovské sedlo nejde o nijak extra frekventované trasy (je to +- srovnatelné s červnovým výletem do Nízkých Tater). Zejména pro méně zdatné jedince platí tedy povinnost jít ve skupině minimálně 3 lidí (v případě problémů jeden zůstává s jedincem v problémech, druhý jde pro pomoc – ne všude musí být mibilní signál). A i v této oblasti jsou medvědi. Orientačně jsou ovšem všechny oficiální trasy vcelku jednoduché (ovšem máme mezi sebou jedince schopné zabloudit doslova kdekoliv…), i značení je na nich ve velmi dobrém stavu (prověřeno letos v červnu).
Jít oficiálně stanovené trasy opačným směrem NEDOPORUČUJI – toto platí zejména pro úsek Tiesňavy – Malé noclehy a sedlo Príslop – Baraniarky !!! Na úseku Tiesňavy – Malé noclahy bylo v posledních letech i několik smrtelných pádů (naposledy letos na jaře) – ten nejproblémovější úsek je ovšem (minimálně v červnu letošního roku) byl opatřený zábranami prakticky znemožňujícímu pád) – fakticky jde o několik desítek metrů dlouhý traverz po úzkém chodníku se strmým svahem směrem do Vrátne doliny – i přes zabezpečení zabraňující pádu tuto trasu silně nedoporučuji lidem trpící závratěmi.
Předpokládaný odjezd zpět od parkoviště u dolní stanice lanovky bude v 18:00.

Mapa: VKÚ 110 Malá Fatra – Vrátna                                           Vedoucí:  Šiřina

Odjezd: Petřvald 5:20         Havířov 5:30             Karviná 5:50

Délka trasy autobusu: 145 km                  Předpokládaný odjezd zpět 18:00

Zajímavá místa:

Malý Kriváň (1 671 m. n. m.): druhý nejvyšší vrchol Malé Fatry, na vrcholu betonový sloup a malé závětří, z vrcholu krásné výhledy. Pro výstup na vrchol zvolíme modrou značenou trasu z jižní strany, která je zejména ve svém závěrečném úseku od vrcholku Ostredok krajinářsky velice působivá a nabízí neokoukané výhledy – trasa je z důvody ochrany přírody do 15. 6. uzavřená.

Suchý (1 468 m. n. m.): – poslední či první bezlesý vrchol Kriváňské Malé Fatry. Tak jako na východě končí Kriváňská Malá Fatra vápencovo-dolomitickými Rozsutci, tak na západě končí vápencovým Suchým -na jižních svazích se nachází i menší skalní městečko (mimo hřebenovku, na žluté značce). Z vrcholu nerušené výhledy na sever, jih a západ, směrem na východ ruší daleké výhledy další vyšší vrcholy Malé Fatry (Stratenec, Suchý)

Starhrad (Starý hrad): zřícenina hradu nad údolím Váhu (Domašínským meandrem). Vznik před rokem 1235, na začátku 18. století byl hrad opuštěn. Na konci srpna a počátkem září 1944 se stala zřícenina hradu místem bojů – hrad byl obsazen německými vojsky, která odtud ostřelovala francouzské partyzány v údolí Váhu.

Strečno: hrad nacházející se na vysoké skalní ostrožně nad levým břehem Váhu (Starhrad se nachází na pravém břehu). Vznikl na přelomu 13. a 14. století, Hrad často měnil majitele a od závěru 17. století po potlačení Thökölyho povstání začal chátrat. První záchranné práce na hradu byly provedeny na počátku 20. století, v 90. letech 20. století byla provedena rozsáhlá rekonstrukce a od té doby je hrad turisticky zpřístupněn.

Turistické známky:

SK 091 – Chata pod Suchým
SK 139 – Chata pod Kľačianskou Magurou
SK 200 – hrad Strečno
SK 223 – Starý hrad Strečno
SK 338 – Most Strečno
SK 465 – Suchý 1468 m. n. m.
SK 466 – Malý Fatranský Kriváň 1671 m. n. m.
SK 635 – Pltníctvo na Váhu
SK 640 – Strečno

Příspěvek byl publikován v rubrice 2023. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.