19.5.2018 Karlova Studánka – vodopády Bílé Opavy – Praděd – Švýcárna – Červenohorské sedlo

   Poté, co jsme loni navštívili Praděd v zimním období, kdy zde pevně kralovala ještě paní zima, jsme se letos vydali do oblasti Pradědu v jarním období. Zatímco ráno nám při odjezdu z Ostravska více či méně pršelo, po příjezdu do Jeseníků nás přivítalo hezké počasí.    Většina z nás zahájila svůj výlet v Karlově Studánce, kterou si někteří i prošli a prohlédli si zdejší zajímavosti (dřevěná architektura lázeňských domů, kvetoucí rododendrony, minerální prameny či umělý vodopád). Poté jsme se vydali vstříc údolí Bílé Opavy, které opět nezklamalo – vody zde bylo vcelku dost a díky relativně brzkému začátku naší túry zde nebyly ani větší davy návštěvníků. Při stoupání tímto údolím jsme obdivovali spoustu menších kaskád a vodopádů. Toto údolí nás vyvedlo až k chatě Barborka, případně k Ovčárně. Na tu se menší část účastníků výletu, kteří neprošli údolím Bílém Opavy, nechalo vyvézt autobusem.

   Poté jsme stoupali vstříc nejvyšší hoře Moravy a díky televiznímu vysílači na vrcholu i nejvyššímu pevnému bodu na území celé ČR -Pradědu. Na ten naprostá většina účastníků výletu nakonec i vystoupala. Z vrcholu nás pak čekal pohodlný úsek až k další horské chatě – Švýcárně. U ní jsme opustili asfaltovou silnici, která nás provázela od Ovčárny či Barborky a již klasickou horskou pěšinou pokračovali dále vstříc Červenohorskému sedlu. V cestě nám stálo několik vrcholků, průchod zamokřeným terénem s rašeliništi a haťovým chodníček. Ovšem spíše jsme postupně klesali, než bychom stoupali. A nakonec jsme sestoupili až do cíle našeho výletu, kterým bylo Červenohorské sedlo. Na něj došli i ti, kteří si zvolili více či méně alternativní trasy, ať už šlo o trasu kolem Vysokého vodopádu a neznačenou pěšinou až do těsné blízkosti Červenohorského sedla, či o trasu přes Vysokou holi, Dlouhé Stráně a Kouty nad Desnou.

   Počasá nám po celý den přálo, sluníčko příjemně svítilo, nebylo ani vedro ani zima, ba ani silný vítr. Všichni jsme si tedy tento výlet užili a již se můžeme těšit na náš první letošní výlet na Slovensko, který nás zavede do nejvyšších partií Lúčanské Malé Fatry.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.