23. 3. 2024 Ždánický les

fotogalerie

Diváky – Boleradice – rozhledna Mandloňové sady – Hustopeče ___ 22,2 km https://mapy.cz/s/ferumebaba

Diváky – rozhledna Mandloňové sady – Hustopeče ___ 11,7 km https://mapy.cz/s/cetogamala

Mapa: KČT 87 Okolí Brna, Slavkovské bojiště a Ždánický les. Vedoucí: Šiřina. Délka trasy autobusu 222 km.

Zajímavá místa:

Diváky: Obec v okrese Břeclav na svazích Boleradické vrchoviny. Bydliště bratrů Mrštíků (památný dům č.p. 57), zámek z 18. století s krajinářským parkem.

Nedánov: 26 m vysoká rozhledna z roku 2009. Kromě samotné Boleradické vrchoviny výhled i na Pálavu, Drahanskou vrchovinu, Bílé Karpaty a za dobré viditelnosti i na Alpy.

Mandloňové sady Hustopeče: V době největšího rozmachu zde rostlo 50 tisíc mandloní, ve druhé polovině 20. století ovšem sady chátraly a zůstaly z nich poslední dva, které již nebyly hospodářsky využívány. Záchrana zdejších mandloní nastala v roce 2015. V současnosti zde roste přes 1 000 mandloní ve dvou sadech. Oběma sady prochází Mandloňová naučná stezka. Nachází se zde i dřevěná volně přístupná rozhledna s výhledem na Pálavu, za dobrých podmínek jsou vidět i Alpy.

Hustopeče: Město v okrese Břeclav s asi 6 tisíci obyvateli. Nachází se v jedné z nejstarších osídlených oblastí jižní Moravy – předpokládá se zde pravidelný výskyt lovců mamutů, doložená jsou neolitická sídliště (konec 4. tisíciletí př. n. l., keltské pohřebiště). Zachovalé pamětihodnosti města se nacházejí především na Dukelském náměstí, morový sloup z 18. století, stará radnice a měšťanské domy převážně ze 17. – 18. století.

Turistické známky:

2764 – Památník bratří Mrštíků v Divákách (Památník bratří Mrštíků, Diváky)
1675 – Rozhledna Nedánov, Boleradice (Restaurace Na Bařině, Boleradice 376)                                                                                       1938 – Mandloňová rozhledna, Hustopeče (Hustopečská mandlárna, Infocentrum Dukelské náměstí 15, Hustopeče)

794 – Hustopeče (Infocentrum, Dukelské náměstí 15, Hustopeče)

Příspěvek byl publikován v rubrice 2024. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.