24.11.2018 Wisla – Velký Stožek (Velký Šošov) – Nýdek

Počasí bylo typicky pozdně podzimní. Obloha střídala různé odstíny šedi, byl slabý mlžný opar. Stromy už byly holé, bez listí, jen na malých doubcích a bucích ho ještě trochu zůstalo. To spadané mělo barvu už zašlého zlata.

Všechny trasy začínaly ve Wisle, ale na různých místech. Autobus nejdřív zastavil ve Wisle-Jaworniku, tu začínala krátká a střední trasa. Vystoupila víc jak jedna třetina lidí a mírně stoupající asfaltovkou šli k horám. Mezi posledními chalupami odbočili na už strmější polní cestu s krásnými výhledy a po ní došli až k chatě na Velkém Šošově. Nikdo neodbočil na Beskydské sedlo, čili nikdo si nezvolil nejkratší osmikilometrovou trasu, všichni střední, dvanáctikilometrovou. V chatě si chvilku odpočinuli, ohřáli se, protože na hřebeni foukal dost studený vítr a pak pokračovali dál do Nýdku. Šlo se dost špatně, začalo pršet, ne moc, ale pláštěnky se vytáhnout musely. A sestupová cestička byla příkřejší, úzká a zasypaná vysokou vrstvou spadaného listí, nebylo vidět vystouplé kameny, klacky i občasné louže, takže někteří i upadli. Byli rádi, když začal asfalt na začátku obce. I pršet přestalo.

V centru Wisly začínala jedna z variant dlouhé, zhruba sedmnáctikilometrové, trasy do Nýdku přes Malý, popřípadě i Velký Stožek a Filipku. O tuto variantu neprojevil nikdo zájem, takže autobus tu ani nezastavoval a jel dál až do Wisly-Glebce, kde vystoupili všichni ostatní a po jedné ze dvou možných tras se vydali na Velký Stožek, většinou po té přes Mražnici, která sice vedla více lesem, ale na rozdíl od té druhé ani kousek po asfaltové silnici. Ve stožecké chatě se dlouho nezdržovali a pokračovali dál na Filipku (někteří šli z Velkého Stožku přes Malý Stožek na Velký Šošov a odtud do Nýdku), vystoupali na Loučku a přes Polední došli do cíle. Převážně lesem, ale s krásnými výhledovými úseky.

V Nýdku jsme postupně obsadili všechna zařízení, kde prodávali něco k snědku a pití. Ti první ještě suší, ti další mokří, protože opět sprchlo. A tentokrát to byl pořádný liják. Když jsme odjížděli, tak už nepršelo, ale smrákalo se, i když byl odjezd proti plánu poněkud uspíšen.

Text Mgr. Marie Minková

Příspěvek byl publikován v rubrice 2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.