24.11.2012 Velká – Potštát

Předposledníí výlet letošního roku nás zavedl do části rozlehlých Oderských vrchů mezi městy Hranice a Potštát. Původní plán počítal s výchozím bodem v Hranicích, ten byl však upraven a trasa tak byla zkrácena o nepříliš atraktivní úsek mezi Hranicemi a obcí Velká.
Ve výchozím místě trasy jsme nejprve chvíli hledali směr, kudy dále, to se však po chvíli povedlo vyřešit díky objevu turistického rozcestníku. Zde byla možnost výběru ze dvou tras – o něco kratší žlutá značka a delší značka červená. Větší část si vybrala značku červenou. Prošli jsme malou obec Hrabůvka a zhruba kilometr za ní se v krajině objevilo něco – co by na onom místě čekal jen málokdo – hrad či zámek Kunzov, jenž působí až pohádkově. Dalším postupným cílem byla malá obec Radíkov s kostelíkem a několika sochami.
Odtud následovalo zpočátku krátké stoupání, později delší klesání až do blízkosti obce Bonkov, kde je největší atraktivitou bývalý břidlicový lom s několika volně přístupnými šachtami. Odtud vyrazili na dnešní túru ti, kdo si vybrali kratší variantu trasy, následující úsek tedy absolvovali již všichni. Za touto obcí nás čekalo strmé stoupání až ke zřícenině hradu Pochart, jenž je znám i jako Sudetský zámek. Další úsek cety vedl převážně lesy. Ty skončily a na řadu přišly louky s malým dobrodružstvím – bylo nutno překročit elekrtcký ohradník, jenž byl opatřen ceduíí zákaz vstuu a informací o tom, že v ohradě je plemenný býk (naštěstí nebyl). Ovšem značka nás vedla skrze ohradu a obejít to nebylo jak. Po loukách jsme nakonec sešli až do městečka Potštát, kde jsme si prohlédli historické náměstí, využili pohostinnosti restaurací a celý dnešní výlet úspěšně zakončili.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2012. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář