31.8.2019 Belianské skály – Sedlo Bublen – V. Kriváň – Śutovský vdp – Motorest Rieka

Na konci srpna jsme se po nepříliš dlouhé době opět vrátili na námi pravidelně navštěvovanou Malou Fatru. Za krásného letního počasí část z nás vystoupila v obci Belá. Odtud jsme se vydali nejprve na vyhlídkové Belianské skaly. Z nich jsme pokračovali přes menší kopec do doliny Malá Bránica, kterou jsme nejprve mírně, později značně strmě vystoupali až do Sedla na Koni na bočním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Z tohoto sedla následovalo již jen kratší stoupání na vrchol Hoľa, čímž jsme se dostali nad horní hranici lesa do pásma kosodřeviny a tedy i k ničím nerušeným výhledům. Následoval již přece jen pohodlnější úsek přes vrchol Koniarky až na sedlo Bublen, čímž jsme se dostali na hlavní malofatranský hřeben. A ten tam byl klid a samota dosavadního putování. Spolu s davy výletníků jsme z tohoto sedla přes vrchol Pekelník vystoupali až k odbočce a následně i na samotný vrchol Veľkého Kriváně, který je nejvyšším vrcholem celé Malé Fatry.

Tento vrchol zdolala i většina z těch, kteří si vybrali kratší varianty, které měli svůj počátek ve Vrátné dolině. Odtud se někteří vyvezli lanovkou do Snilovského sedla a z něj následně na samotný vrchol Veľkého Kriváně, jiní zvolili čistě pěší variantu s výstupem přes sedlo za Kraviarským a sedlo Bublen. Po odpočinku a pokochání se výhledy jsme všichni ti, kteří jsme vystoupali na tento vrchol, sestoupili do Snilovského sedla. Z něj většina pokračovala v sestupu dále k Chatě pod Chlebom a následně úbočím Chlebu a Hromového, malá část si pak ještě jako bonus přidala zdolání vrcholů Chleb a Hromové. Obě tyto varianty se následně sešli na rozcestí Kopiská.

Z něj nás všechny čekal značně strmý sestup kolem Mojžíšových pramenů až k malebnému, ovšem lidmi obsypanému Šútovskému vodopádu. Po jeho shlédnutí a případně i menšímu osvěžení pod ním nás čekal již jen mírnější sestup kolem potoka až k lokalitě Rieka s vyhlášenám zatopeným lomem, v němž se někteří z nás na závěr této túry i vykoupali, jiní jen využili pohostinnosti zdejších restaurací. A zde jsme náš výlet zakončili a přesně dle plánu odjeli na cestu zpět na Ostravsko – příjemně unavení, ovšem spokojení z krásného dne prožitého v horách.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.