4. března 2023 Hostýnské vrchy

fotogalerie

Trasy:

Držková – U Tří kamenů – Holý vrch rozc. – Pod Oklukem – zříc. Lukov – Lukov 17 km

Držková – Kuželek – zříc. Lukov – Lukov 10 km

Držková – Vlčková – zříc. Lukov – Lukov 6 km

Zajímavosti:

Držková – první zmínka o obci z roku 1391. Obec byla poddanskou vsí, patřící k panství pánů na Lukově.

Muzeum dřevěného porculánu – muzeum bylo otevřeno v roce 2011 díky nadšené práci místních obyvatel a hlavně pana Marušáka. Návštěvníci si mohou prohlédnout Expozici dřevěného porculánu, která přibližuje dřívější život v Držkové a okolí. V současné době v muzeu vzniká i Expozice o zpracovávání ovoce a zemědělství, která by právě měla vypovídat o zdejším těžkém životě Držkovjanů, jejich obživě a především o způsobech zpracování ovoce.

Dřevěná zvonice – typická valašská stavba je kopií původní dřevěné zvonice z 18. století. Stavba byla stržena v roce 1970 pro svůj špatný technický stav a také z důvodu regulace potoka a úpravy silnice. Kopie dřevěné zvonice byla postavena v roce 1999. Na zvonici visí dva svaté obrazy, podobně jako na původní stavbě. Nový zvon zasvěcen sv. Markovi byl pro držkovskou zvonici odlit v roce 2018.

Valašský orloj – byl slavnostně otevřen 22. října 2022. Místní patriot Pavel Čihař budoval velké dílo svépomocí a s pomocí mnoha přátel dva roky. Stavba orloje doplnila areál lidových staveb pana Čihaře, které čítá dvě sušírny ovoce, památkově chráněnou dřevěnici, či dřevěnou zvonici s kapličkou.

Tři hraniční kameny – kameny z konce 18. století označující hranice tehdejšího kelčského, bystřického a lukovského panství. V roce 1947 k nim přibyl ještě pomník Aleny Bábkové, studentky, která zde zabloudila a umrzla.

Zřícenina hradu Lukov – hrad z první třetiny 13. stol. má rozsáhlou historii a je opředen o řadu pověstí, z nichž ta nejznámější je o zakopaném pokladu templářů, jenž je ukryt v podzemních chodbách. Lukovský hrad je zasazen do jedinečné přírody a svým kouzlem evokuje pocity dob dávno minulých. Kolem hradu jsou k vidění skalní stěny zvané Králky, památný Valdštejnův dub či rybník Bezedník ukrytý v lesích pod hradem.

Lukov – ves pod hradem je prvně doložena roku 1348, jako jeho podhradí. Dříve nazýván také Velký Lukov a Hrubý Lukovec. Jednolodní kostel sv. Josefa byl vystavěn v empírovém slohu s pozdně barokními prvky v letech 1810-13. Vedle nejde přehlédnout faru z 1818, kterou obklopuje hezky upravená zahrada.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2023. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.