11.6.2016 Malý Štúrec – Králova studňa – Krížna – Staré Hory

Náš další letošní výlet nás tentokráte zavedl do nejjižnější části Veľké Fatry. Většina účastníků zájezdu zahájila své putování v sedle Malý Štúrec na hranici Veľké Fatry a Kremnických vrchů. Ti, kteří si vybrali delší trasu, odtud začali stoupat k horskému hotelu Králova studňa, ti ostatní se vydali převážně z kopce do Horného a odtud podél potoka do Dolného Harmance. Zde se k nim připojili ti, kteří si vybrali nejkratší trasu a společně začali stoupat na liduprázdný hřeben Japeňa. Toto stoupání vedlo nejprve lesem, následně po mokrých loukách (počasí nám tentokráte příliš nepřálo a místy drobně pršelo)bez viditelné pěšiny. Přes první bezejmenný vrchol tito turisté vystoupali na vrchol Japeň a z něj přes sedlo následně až na vrchol Predný Japeň s hezkými výhledy. Odtud následně tito turisté sešli do Starých Hor, kde své dnešní putování ukončili.

Ti, kdož se rozhodli dojít až na hlavní hřeben Veľké Fatry nejprve dlouze vystoupali k hotelu Kralova studňa (po cestě potkali i cyklobus jezdící až k tomuto hotelu). Zde se mnozí občerstvili, zčásti osušili a následně za pár minut vystoupali k prameni Králova studňa pod skalnatou Kráľovou skalou. A odtud již otevřeným terénem s výhledy (které i přes horší počasí byly) až na vrchol Krížne s armádním objektem na vrcholu. Z něj nás následně čekalo strmější klesání kolem ruin bývalé horní stanice lanovky do sedla a z něj následoval krátký výstup na Majerovu skalu s krásným výhledem jak zpět na hřebeny Veľké Fatry, tak i jižním směrem na osadu Staré Hory obklopenou ze všech stran horami. A do ní nakonec sešli i tito účastníci delší varianty, aby zde svůj výlet ukončili. A někteří propojili kratší a delší variantu, kdy navíc navštívili květy hýřící louky v okolí rozcestí Úplaz.

I přes ne zcela ideální počasí si všichni i tento výlet užili a jistě se již všichni těšíme na příští výlet, který nás zavede na dle mnoha anket nejkrásnější vrchol celého Slovenska – Veľký Rozsutec (a nejen na něj).

Příspěvek byl publikován v rubrice 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.