14.9.2013 Ketkovice – Lamberk – Náměšť nad Oslavou

Letos naposledy jsme se vydali na poznávání jižní Moravy, tentokráte jsme zavítali do Znojemské pahorkatiny. Ač nadmořská výška je zde nevelká, rozhodně nebyla naše túra pohodová procházka, ba právě naopak – po technické stránce šlo o nejnáročnější túru letošního plánu, která ovšem má co nabídnout!
Brzy ráno vyjídžíme z Ostravska za vytrvalého deště, na pumpě u Prostějova neprší, za Brnem ale opět již ano a čím více se blížíme k výchozími bodu, tím déšť houstne. Asi i díky tomu vysedá v Ketkovicích pouhých 7 nejodvážnějších jedinců, ostatní se svezli autobusem ke Skřipskému mlýnu. Z Ketkovic nejprve mírně klesáme až k odbočce na zříceninu hradu Levnova nebo-li Ketkováku. Zde stále prší, na samotné zříceniny (moc jich není) se vydávají jen 3 nejotrlejší. Ovšem po příchodu na Ketkovák pršet přestává, dokonce zahlédneme i jadernou elektrárnu Dukovany. Následně se tito odvážlivci vrací zpět na odbočku, následuje klesání k řece Oslavě. Chvíle pohodové turistiky kolem vody, ovšem ne nadlouho. Stezka stoupá do strmých srázů nad řekou, na řadu přichází jediný žebřík dnešní túry. A poté zpět dolů k Oslavě, chvíle relaxu, ten končí u soutoku Oslavy s Chvojnicí. Následuje opět stoupání, které končí u zřícenin Kravího hradu (jde o nejzachovalější zříceniny na trase). Poté následuje méně zajímavý úsek, který končí u Skřipského mlýna, kam se většina dovezla autobusem.
Následující úsek je méně náročný, ovšem i tak půvabný – vede kolem mnoha obydlí trampů s totemy v těsné blízkosti řeky. Poté se od řeky vzdálíme a následuje delší výstup ke krátké odbočce na další zříceninu – Lamberk. Z hradu zde opět moc nezůstalo, ovšem to nám vynahrazují letecké pohledy na údolí Oslavy. Po prohlídce hradu klesáme opět k řece… Chvíle pohodovější turistiky kolem řeky, ale ne nadlouho. Značka opět stoupá vysoko nad řeku. První řetězy jistě mnozí nevyužili, možná si jich ani nevšimli. Ovšem další dvoje již jistě využívají všichni – první zajišťuje krátký sestup po skále, druhý krátký traverz po skále, stupů zde moc není, ale nakonec to všichni nějak zvládnou… Poté scházíme do rekreační osady U Vlasáka, kde končí ta náročná část dnešního výletu. Čeká nás již jen nenáročné stoupání vysoko nad řeku na rozcestí Velkopolský dvůr a následný sestup do Náměště nad Oslavou. Zde si většina prohlédne zdejší památky, někteří absolvují i prohlídku zámku, kde na nádvoří probíhají hudební slavnosti. V závěru se dokonce protrhají i mraky a svítí sluníčko.
Tento výlet byl dlouhý – plná varianta se všemi odbočkami cca 29 km, náročný, ovšem krásný! A jistě se již všichni těší za dva týdny do drsného kraje Zubaté Žáby – Bruntálska!

Itinerář

Příspěvek byl publikován v rubrice 2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář