16.6.2018 Serafínov – Veľká Rača – Stará Bystrica

   První červnová akce roku 2018 nás po mnoha letech zavedla do oblasti Kysuckých Beskyd na slovensko – polském pomezí, přičemž našim cílem byl přechod části hraničního hřebene mezi Serafínovem a Veľkou Račou a následný sestup na slovenskou stranu do obce Stará Bystrica-   Za hezkého počasí se větší část účastníků tohoto výletu vydala z lokality Serafínov (část obce Skalité) nejprve zkratkou po sjezdovce k slovensko-polské hranici. Již z této sjezdovky se nám otevřely hezké zpětné pohledy na slovensko-česko-polské pohraničí. Po zdolání sjezdovky jsme se již napojili na červeně značenou hřebenovou trasu a po ní jsme pokračovali dále. Nejprve jsme nenáročným terénem s mnoha hezkými výhledy došli na Vreščovské sedlo, odkud nás čekalo výraznější a delší stoupání na vrchol Kykula (Kikula), kde jsme se poprvé přehoupli přes hranici 1 000 metrů nad mořem. Z vrcholu jsme pokračovali dále po červeně značené trase obcházející vrcholy Malý a Veľký Príslop, přičemž někteří z nás zdolali i tyto vrcholy po hraniční pěšině. Za Veľkým Príslopem nás již čekalo delší a strmější stoupání na vrchol Veľká Rača, která je nejvyšším vrcholem Kysuckých Beskyd.  Zde mnozí využili pohostinnosti zdejší chaty, pokochali se výhledy ze zdejší „rozhledny“ a následně jsme pokračovali dále klesáním na louku zvanou Hala na Malej Raczy.

   Na ní jsme opustili červeně značenou hřebenovku a pokračovali dále po slovenské zeleně značené trase. Na ní nás čekalo nejprve stoupání na vrchol Malá Rača ležící ještě na slovensko-polské hranici. Za tímto vrcholem jsme však slovensko-polskou hranici defintivně opustili a vydali se na sestup končící až v obci Stará Bystrica. Ačkoli vedl tento sestup převážně lesem, tak se nám i během něj otevřelo několik hezkých výhledů.

   Ti, kteří se nevydali na delší putování hraničním hřebenem, prožili celý den v blízkém okolí Staré Bystrice, kdy si vyšlápli na relativně novou dřevenou rozhlednu na vrcholu Bobovec. Mnozí z nás si pak ve Staré Bystrici prohlédli i zdejší orloj a využili i pohostinnosti zdejších restauračních zařízení.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.