17.2.2024 Opavsko – Helios Opava

fotogalerie

Odkaz na Helios Opava: https://helios.slu.cz/

Nový Dvůr, arboretum – Stěbořice – Milostovice – Zlatníky – Opava, Jaktař – Opava, centrum ___ 16,8 km

https://mapy.cz/s/panatebago

Milostovice – Zlatníky – Opava, Jaktař – Opava, centrum ___ 9 km

https://mapy.cz/s/jugufatado

Opava, Jaktař – Opava, centrum _____ 5,3 km

https://mapy.cz/s/cedukezebu

Mapa: KČT 59 OpavskoVedoucí: Lapiš

Mapy.cz https://frame.mapy.cz/s/logesosovo

Odjezdy: Karviná 7:35, Petřvald 7:50, Havířov 8:00, Ostrava Penny/Shopping 8:10/8:15

Délka trasy autobusu 81 km, předpokládaný odjezd zpět 15:00.

Zajímavá místa:

Arboretum Nový Dvůr: V arboretu v Novém Dvoře může návštěvník zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd. Můžete zde vidět rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska a rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z východního a západního pobřeží a středozápadu severní Ameriky. Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším sbírkám v ČR. V expozici se nacházejí zástupci obřích „mamutích stromů“ sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů…

Pěchotní sruby u Milostovic: Komplex 3 pěchotních srubů (OP-S 27, OP-S 26 a OP-S 25) v okolí obce Milostovice. Tyto tři pěchotní sruby byly spolu s mnoha tisícovkami objektů těžkého i lehkého opevnění budovány v druhé polovině 30. let 20. století jako součást obrany proti případnému napadení Německem.  Z těchto tří objektů je zpřístupněný OP-S 25.

Opava: Historické centrum části Slezska patřící ČR. Historie osídlení území současné Opavy sahá až do starší doby kamenné, čemuž odpovídá i množství historických památek nacházejících se na jeho území (gotická konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie a další desítky historických budov). Z dalších turistických zajímavostí sídlí ve městě mnoho muzeí včetně Slezského zemského muzea. Asi nejznámější opavskou rodačkou byla Joy Adamsonová, která se narodila v roce 1910 v Opavě a proslavila se Příběhem lvice Elsy.

Turistické známky:

1453 – Arboretum Nový Dvůr (Arboretum Nový Dvůr)

2502 – Kostel sv. Hedviky, Opava (Infocentrum Horní náměstí, Opava)

856 – Opava (Infocentrum Horní náměstí, Opava)

1652 – Historická výstavní budova Slezského zemského muzea (Historická výstavní budova, Opava)

trasy
Příspěvek byl publikován v rubrice 2024. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.