27. 1. 2024 Ostravsko

Sedliště – V Hájku – U Mámy – Frýdek-Místek, Plackárna _____ 9,8 km

Sedliště – V Hájku – Frýdek-Místek, Plackárna _____ 6,5 km

Mapa KČT 61/62 Ostravsko, vedoucí Minková, délka trasy autobusu 30 km.

Zajímavá místa:

Sedliště: Založeny patrně ve 13. stol., písemně doloženy r. 1305. Na začátku 17. stol postaven dřevěný kostel – dnešní chlouba obce. V 19. stol. pod vlivem českého národního hnutí tu národopisný pracovník a spisovatel Joža Vochala zakládá sdružení Sedlišťan. Další spolky vznikají na přelomu 19. a 20. stol., dodnes jsou aktivní dva – Spolek dobrovolných hasičů a Hornický a hutnický spolek Rozkvět. Kolem kostela je starý hřbitov s cennými litinovými kříži. Vedle kostela je malé muzeum Lašská jizba. Na kopci Černá zem (374 m) je památník Osvobození půdy a Bezručova vyhlídka.

Hájek: V lokalitě stejného jména na okraji Frýdku-Místku je u pramene „svaté vody“ postavena dřevěná kaple Sv. Kříže a socha P. Marie a Ježíše Krista. Místo bývalo běžnou součástí slavných poutí a procesí k frýdecké Panence Marii. Nyní je hezky upraveno, voda je kvalitní, jezdí si pro ni lidé s kanystry.

Frýdecký les: Vede jím stejnojmenná naučná stezka s 10 naučnými tabulemi. Začíná u ulice Zátiší a končí u restaurace U Mámy.

Frýdek-Místek: Dvouměstí na obou březích středního toku Ostravice spojující moravský Místek a slezský Frýdek. ze 13. a 14. stol. Od r. 2006 je statutárním městem s více jak 52 tisíci obyvatel. Má dvě historická jádra – kolem frýdeckého Zámeckého náměstí a místeckého náměstí Svobody. Malebný zbytek musel v šedesátých a sedmdesátých letech 20. stol. z drtivé části ustoupit sídlištní výstavbě pro zaměstnance nově vzniklých dolů Paskov a Staříč. Kromě zámku a poutní baziliky P. Marie za pozornost stojí ještě dalších 6 kostelů, nově postavena Hluboká ulice a dost architektonicky ceněných domů a dříve textilních továren. Je tu i zbytek židovského hřbitova.

Turistické známky:

1512 – Lískovec u Frýdku-Místku, kaplička v Hájku (TIC Frýdek, TIC Místek)

2802 – Marlenka, Frýdek-Místek (Návštěvnické centrum Marlenka, Valcířská 434)

1815 – Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku (TIC Frýdek, TIC Místek)

653 – Frýdek-Místek (TIC Frýdek, TIC Místek, Pokladna Frýdeckého zámku)

trasy

Příspěvek byl publikován v rubrice 2024. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.