17.6.2017 Ludrová – Salatín – Ludrová

   Po překrásném výletu na Malou Fatru nás plán akcí zavedl ještě o kus dále na východ až do nejzápadnější části Nízkých Tater – skupiny Salatína nedaleko města Ružomberku. Předpověď počasí nás tentokráte strašila deštěm a chladem, a i proto se většina účastníků rozhodla pro střední trasu začínající v Podsuché. Během této trasy shlédli nepříliš vydatný Brankovský vodopád a přes vrchol Veľký Brankov i jiné vrcholy sešli až do cíle výletu, kterým byla obec Ludrová. Cestou někteří z nich viděli spoustu medvědích stop a někteří i medvěda slyšeli.

   Několik účastníků si vybralo ještě kratší variantu, která vedla z Bieleho potoka přes sedlo Teplice do Ludrové. Ti si však přidali k této hodně krátké trase ještě návštěvu Vlkolínce.

   Na základní trasu, která začínala i končila v Ludrové a jejím hlavním cílem byl vrchol Salatína, se vydala zhruba čtvrtina účastníků výletu. Tito nejprve prošli pohodlnou cestou Ludrovskou dolinou až na rozcestí Hučiaky, ústie. Zde opustili pohodlnou cestu a vydali se do jedné z nejkrásnějších nízkotatranských dolin – Hučiaků. Během průchodu touto krátkou dolinou sevřenou strmými skalními stěnami a doslova zarostlou vegetací je kromě prodírání se zdejší vegetací čekalo i mnoho přeskakování zdejšího potoku, který chvílemi mizel v podzemí. Od horního konce této doliny získal výstup na strmosti a toto se nezměnilo až na samotný vrchol Salatína. Z něj mají být za krásného počasí hezké výhledy, my bohužel kvůli mlze neviděli nic, navíc zde bylo i velice chladno. Proto jsme se na vrcholu příliš nezdržovali a vydali se na sestup. Ten vedl nejprve těžce průchodnou kosodřevinou, za lučinatým Malým Salatínem jsme pak postupně vstoupili do lesa, kde nám další postup ztěžovalo mnoho spadlých stromů přes cestu. Takto to bylo až do rozcestí v Ludrovské dolině, odkud to byl již jen kousek do cíle všech tras – obce Ludrová. I účastníci této trasy viděli mnoho medvědích stop, trus a někteří i medvěda slyšeli…

   Počasí nám tentokráte příliš nepřálo – bylo chladno, výhledů jsme si příliš neužili, ovšem slibovaný déšť nás chvíli trápil jen v úvodu, poté jen sem tam spadlo pár kapek.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2017. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.