20.5.2017 Dierová – Šíp – Ostrô – Lubochňa

   Po mnoha letech nás náš plán akcí přivedl do části Velké Fatry nacházející se severně od řeky Váh. Po vysednutí z autobusu se většina z nás za krásného počasí vydala vstříc vrcholu Šíp. Nejprve jsme otestovali lávku přes řeku Oravu, poté prošli rekreační osadou Dierová a začali stoupat vzhůru listnatým lesem. Prvním postupným cílem byla dřevěnicová nyní čistě chalupářská osada Podšíp. Po odpočinku jsme se odtud vydali na další strmé stoupání listnatým lesem s mnoha skalními útvary. Toto stoupání nás dovedlo nakonec až na vrchol Zadného Šípu s mohutným křížem. Odtud nás čekal nenáročný hřebenový úsek vedoucí skrze menší skalní město, který skončil na vrcholu Šípu, odkud jsme se stejně jako ze Zadného Šípu pokochali hezkými výhledy.

   Po odpočinku nás čekal sestup do Žaškovského sedla, kde se k nám připojili účastníci kratší varianty, kteří začali svůj výlet ve Stankovanech. Do Stankovan rovněž sešli ti, kterým stačily pro dnešek vrcholy Šípu. Tato skupina následně ze Stankovan došla až do Lubochně.

   Ostatní ze Žaškovského sedla porostlého loukou s pasoucím se koněm pokračovali dále krátce loukou, poté lesem rozbahněnou lesní cestou až na sedlo pod Ostrým. Z něj někteří vystoupali i na vrchol Ostrô po velice strmém chodníku, přičemž výstup byl okořeněn i řetězy. Z vrcholu si pak někteří ještě odskočili na tzv. Svojšovskou vyhlídku s křížem a kousek pod ním s posedem, odkud byl onen slibovaný výhled na Svojšov. Ti nejvytrvalejší si pak ze sedla pod Ostrým ještě „odskočili“ na Hrdoš (Skriželnou skálu) s hezkým výhledem a ti úplně nejnezničetelnější pak i na Hrdošnou skalu s odlišnými výhledy a na krásné skalní okno kousek pod tímto vrcholem.

   Ze sedla pod Ostrým nás čekal nejprve houpačkový přechod zalesněným hřebenem s mnoha skalními útvary a svěžím listnatým lesem až na vrchol Havran s doslova leteckým výhledem do údolí Váhu. Z tohoto vrcholu to byl již jen velice prudký sestup místy neznatelnou pěšinou s několika průchody mlázím, kde někteří z nás i zabloudili a sešli jinam, než chtěli. Většina z nás ovšem nezabloudila a nakonec úspěšně sešla až do lázeňské obce Lubochňa, kde jsme náš výlet zakončili v některé ze zdejších hospůdek.

   Počasí nám i přes meteorology slibované odpolední přeháňky více jak přálo, každý snad prošel a viděl to, co si naplánoval a všichni byli nakonec s výletem spokojení. Příští akce nás zavede opět na Slovensko, tentokráte však do mnohem navštěvovanější Malé Fatry, kdy si společně projdeme úsek hlavního hřebene mezi Snilovským sedlem a Stohem, který vede takřka celý nad horní hranicí lesa a zaručuje za pěkného počasí krásné výhledy.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2017. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.