23.3.2013 Kružberk – Jánské Koupele – Podhradí

Dle plánu jsme měli první jarní víkend vítat jaro v malebném údolí Moravice. Místo i termín zůstal splněn, ovšem s jarem mělo počasí jen dosti málo společného – mrzlo, místy byl i sníh, místy to i klouzalo, ovšem nevyhnuli jsme se ani obligátnímu jarnímu blátu.
Odloučená čtveřice turistů se nechala vysadit již v Malých Svatoňovicích a vydala se k výchozímu bodu výletu oklikou  čítající asi 7,5 km, přičemž zažila pravé arktické podmínky – sněhové závěje, vítr metající sníh přímo do obličeje… Ostatní dojeli autobusem až k hrázi  vodní nádrže Kružberk, kde absolvovali prohlídku této vodní nádrže v rámci Mezinárodního dne vody. Odtud se již všichni vydali po směru toku Moravice vstříc zážitkům.  Počasí bylo sice mrazivé, ovšem sluníčko se rozhodlo přivítat jaro svými paprsky. Mejprve jsme prošli kolem cvičných horolezeckých skal, restaurace Velké sedlo a po zhruba 2,5 km jsme došli do samotné obce Kružberk. Následoval pohodlný úsek zpočátku po široké cestě, v závěru pak po pěšince kolem malebné Moravice, až jsme došli do bohužel silně chátrajících  lázní Jánské Koupele. Pohled na chátrající lázeňské domy je opravdu nehezký…
V Jánských Koupelích jsme si mohli vybrat, kdo kudy půjde – někteří zvolili pohodlnější zelenou značku, jiní o něco náročnější značku červenou (ti ovšem byli za vynaloženou námahu odměněni vyhlídkou na údolí Moravice). Obě varianty se po 2 kilometrech spojili na rozcestí Mokřinky. Odtud jsme stoupali do svahů nad údolím Moravice po zasněžené cestičce. Zde naprostá většina šla mimo značku – první jedinci si zřejmě nevšimli odbočky značené trasy po úzkém chodníčku a pokračovali dále po  pohodlnější široké cestě – a ostatní je následovali. Odměnou nám však byla malebná kaplička, tu bychom jinak minuli… Naštěstí nakonec všichni došli k rozcestí  před obcí Zálužné a následně do samotné obce Zálužné.
V této obci byla opět možnost výběru – kratší červená značka, delší zelená značka. Obě varianty byly místy dosti náročné – úzký sněhem pokrytý chodníček ve stráni, kde hrozilo riziko pádu – naštěstí to všichni zvládli. Obě značky rovněž různě zkracovali početné meandry řeky Moravice. Nakonec všichni úspěšně došli do cíle našeho výletu – osady Podhradí pod zříceninou hradu Vikštejna. Doufejme, že příští výlet bude již i počasím výletem jarním!

Itinerář

Příspěvek byl publikován v rubrice 2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář