6.4.2013 Jedovnice – Rudice – Adamov

Zhruba po roce nás naš plán zavedl opět do oblasti Moravského krasu – začátek trasy byl naplánován tam, kde jsme loni skončili… Zatímco loni bylo počasí nádherné – teplo, sluníčko, letos to bylo mnohem horší – zima, zataženo, sníh…
Z Jedovnice jsme se vydali po zelené značcě a naučné stezce směrem k druhému největšímu podzemnímu systému Moravského krasu – Rudickému propadání. To je sice veřejnosti přístupné, ale je to záležitost na mnoho hodin, takže jsme jej shlédli jen zvenku, někteří nahlédli i pár metrů dovniř… Poté jsme vystoupali do obce Rudice, kde jsme si zvenku i zevnitř prohlédli větrný mlýn holandského typu. Zde zahájili dnešní výlet ti méně zdatní… V dalším úseku nebyli hlavní atraktivitou díla přírody, nýbrž hned několik pomníků, ke kterým vedly značené odbočky – některé byli menší, jiné větší. Asi nejznámějším z nich je Máchův pomník, odkud byl i nějaký ten výhled. U rozcestí pod tímto pomníkem byla možnost výběru – buďto po žluté přímo do Adamova nebo rovněž po žluté k Býčí skále. Trasa k Býčí skále byla v úvodu místy náročnější – úzký chodníček pokrytý sněhem, v závěru to vše okořeněno spouští po těžbě dřeva. Poté již následoval jen asfalt a po ní jsme došli až k rozcestí u Býčí skály, která je světově proslulou archeologickou lokalitou.
Z tohoto rozcestí byla opět možnost volby, kudy dále do Adamova – většina se vydala po modré značce přes jeskyni Jáchymku (značka vede skrze ní, dá se nahlédnout i dále do jejich útrob) a kolem Josefovské hutě (mnozí zde absolvovali prohlídku), pár lidí si ještě cestu prodloužilo po žluté značce pod jeskyní Kostelík a rozcestí Na Üjezdě a odtud dále do Adamova. V Adamově pak většina absolvovala ještě prohlídku zdejšího kostela.
Tento výlet až na to počasí a sníh jistě uspokojil všechny – jak ty, kdo vyhledávají spíše kulturní paměihodnosti, tak i milovníky přírodních atraktivit, v případě Moravského krasu zejména krasových útvarů.

Itinerář

Příspěvek byl publikován v rubrice 2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář