24.5.2014 Beskid Maly

Náš další výlet nás zavedl do pro české turisty prakticky neznámých „Malých Beskyd“. A našim cílem nebylo nic menšího než nejvyšší vrchol tohoto pohoří. Počasí nám od rána přálo, takže jsme se vydali kolem osmé hodiny ranní na cestu od hráze Jeziora Miedzybrodzkiého (ti zdatnější). Ti méně zdatní vystoupili po menších peripetiích v nedaleké obci Miedzybrodzie Bialskie.

Od hráze jezera jsme po krátké chůzi po silnici začali strměji stoupat hezkým listnatým lesem. Po nějaké době se však stoupání zmírnilo a nakonec jsme došli na první dílčí cíl naší trasy, kterým byl vrchol Hrobacza Laka s turistickou chatou a velkým křížem. I výhledy odtud nějaké byly… Po odpočinku jsme pokračovali dále, profil byl klasicky hřebenový – tedy nahoru – dolů. Takto jsme přes několik dalších vrcholů převážně hezkým lisnatým či smíšeným lesem a jen občasnými výhledy na okolní vrcholy došli až do sedla Przegibek. Zde se nacházela další občerstvovací stanice.

Zatímco až sem jsme putovali prakticky sami, dále již lidí citelně přibylo. Po necelé hodince stoupání jsme nakonec došli na další vrchol, kterým byla Magurka Wilkowicka, kde byla opět restaurace, rovněž tak i výhled do kraje. Sem došli i ti, kdo začali túru v obci Miedzybrodzie Bialskie. Dále jsme pokračovali kolem nevelké jeskyně (tu asi objevil nakonec málokdo…) na nejvyšší vrchol dnešní túry – Czupel. Ten byl nakonec místem s nejkrásnějším výhledem – viděli jsme i např. Pilsko, Babiu horu, Velký Choč a v oparu i zasněžené Západné Tatry. Na druhé straně jsme viděli požár, údajně tam spadla cessna… Počasí se začalo lehce kazit, zvedal se vítr, obloha se pomalu zatahovala. Takže jsme se co nejrychleji vydali na závěrečný sestup do obce Miedzybrodzie Bialskie. Nakonec nás však většina totálně zmokla. Z oblohy se valily proudy vody, do tohy lítaly blesky, přidaly se i docela velké kroupy. Naštěstí jsme však všichni v pořádku došli do cíle trasy, využili pohostinnosti zdejší hospůdky a snad spokojeni odjeli zpět ke svým domovům. A již se těšíme na další výlet, který nás zavede na druhý nejvyšší vrchol Beskyd – Pilsko.

Itinerář

Příspěvek byl publikován v rubrice 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář