5.1.2019 Trojanovice – Pustevny – Radhošť – a zpět

Meteorologové slibovali na dnešek sněžení a kupodivu se tak stalo. Začalo už, když jsme se blížili k horám a nepřestalo až do večera. Sníh byl mokřejší, těžší, obalil stromy a vytvořil krásnou ladovskou zimu, kterou jsme obdivovali přesto, že se v ní nešlo zrovna idylicky. Foukal dost silný vítr, hnal vločky přímo do obličeje a do očí.

Po vystoupení z autobusu jsme se houfně vydali na trasu. Ale jak se cesty začaly dělit, rozdělili jsme i my na dvě početně přibližně stejné skupiny. Jedna vyrazila směrem k lanovce, druhá po Knížecí cestě. Ti, co vyjeli nahoru lanovkou, se vydali k Radegastovi a ke kapli. Po hřebeni se šlo nejhůře, sníh byl zmrzlý, bodal do tváří a viditelnost byla sotva pár metrů. Odměnou jim mohly být účastnické listy Zimního výstupu na Radhošť. Návrat do Ráztoky byl možný buď sejitím už od kaple nebo zpět na Pustevny a odtud dále po Knížecí cestě nebo opětovné použití lanovky. Nejvíc využitá byla ta lanovka. Jen někteří z běžkařů (dostali na dnešní túře tu možnost), kteří po vyjetí nahoru si zaběhli, kam chtěli a kam se dalo, dolů sjeli po Knížecí a až k autobusu.

Ti, co šli po Knížecí cestě, si asi nejvíc užili okolní krásy, protože byli lesem trochu chráněni před nepřízní počasí. Někteří chtěli dojít po hřebeni až ke kapli nebo alespoň k Radegastovi. Ale to je začalo přecházet, když se blížili k Pustevnám a na nich je to většinou přešlo úplně. Viditelnost i tu byla špatná, vítr sněhem doslova útočil a mimo vyšlapané a upravené plochy ho bylo až nad kolena. Jen se trochu porozhlédli (už tu připravovali materiál pro budoucí výrobu ledových soch)a hledali útočiště v některém z přeplněných občerstvovacích zařízení. Lidí tu totiž všude bylo víc než hodně. A pak sešli opět po Knížecí cestě zpět do Ráztoky a k autobusu.

Snad jen jediný účastník vystoupal ke kapli, prošel hřebenovku na Pustevny, a protože tu ještě překypoval silami, tak vyšel až na Tanečnici, sešel zpět na Pustevny a po Knížecí cestě dolů.

Než jsme nastoupili do autobusu, sklepali jsme ze sebe nánosy sněhu. A během jízdy zjistili, že máme některé svršky úplně promočené.

Text Mgr. Marie Minková

Příspěvek byl publikován v rubrice 2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.