6. 1. 2024 Moravskoslezské Beskydy

fotogalerie

Ostravice – Lysá hora – Ostravice ___ 15,8 km

https://mapy.cz/s/pupevuderu

Ostravice – Lukšinec – Staškov – Ostravice ___ 11,2 km

https://mapy.cz/s/rajohubose

Délka trasy autobusu 68 km.

Zajímavá místa:

Ostravice: Obec v údolí Ostravice na rozhraní Moravy a Slezska – historicky se nacházela celá obec na Moravě (tedy po levé straně toku), v roce 1951 ovšem došlo ke změně administrativních hranic obcí v horní části údolí Ostravice, kdy byla založena samostatná obec Bílá a došlo ke změně hranic katastrů obcí Ostravice a Staré Hamry, díky čemuž se území Ostravice přesunulo i do Slezska.

Šance: Vodní nádrž na horním toku Ostravice a jejich menších přítoků vybudovaná v letech 1964 – 1969. Vodní nádrž slouží spolu s dalšími vodními nádržemi (Morávka, Kružberk) jako zdroj pitné vody pro Ostravsko.  

Lysá hora (1 323 m): Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a zároveň spolu s oblastí Pustevny – Radhošť i nejnavštěvovanější vrchol Moravskoslezských Beskyd. Na vrcholu se nachází několik horských chat, stanice Horské služby, meteorologická stanice, vysílač. Za krásného zimního počasí jsou z vrcholu úžasné výhledy od jesenického Pradědu až po Tatry. V minulosti vrchol opakovaně navštěvoval básník Petr Bezruč, v současnosti je největší turistickou „legendou“ vrcholu Ján Čupa.

Turistická známková místa:

82—Ostravice (TIC Ostravice, Trafika Caffé, suvenýry KARO)

50—Lysá hora (Bezručova chata na Lysé hoře, Horská chata Emil Zátopek – Maraton)

2772—Bezručova chata, Lysá hora (Bezručova chata)

trasy
Příspěvek byl publikován v rubrice 2024. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.