8.6.2019 Blatnica – Juriašova dolina – Ostrá – Tlstá – Blatnica

   Po podařeném výletu na velkofatranský Kľak jsme se dnes přesunuli do o něco jižnější části turčianské části Veľké Fatry a hlavní hřeben jsme vyměnili za boční hřeben oddělující dvě nejkrásnější doliny tohoto rozsáhlé pohoří – Blatnickou a Gaderskou dolinu.   Výchozím i cílovým bodem veškerých tras bylo dnes parkoviště u rozdělení Blatnické a Gaderské doliny nad obcí Blatnica. Výběr možných variant i směřování tras byl dnes více jak pestrý a každý si vybral dle svého gusta. Nejméně náročná varianta spočívala v procházce Gaderskou dolinou s možným odskočením si ke zřícenině Blatnického hradu, přičemž vyjma možného odskoku k Blatnickému hradu se jednalo o cestu po asfaltu. Výhodou této varianty bylo to, že si každý, kdo si tuto variantu vybral, mohl zvolit, jak daleko dolinou půjde.

   Další varianty se již vydaly na samotný hřeben oddělující Blatnickou a Gaderskou dolinu s vrcholy Tlstá, Lubená a Ostrá. Někteří se rozhodli vystoupat jen na Tlstou s rozsáhlými horskými loukami na vrcholu, jiní pouze pro skalnatou a rozervanou Ostrou s několika řetězy a ti nejzdatnější pak pro celkový okruh zahrnující všechny tři výše uvedené vrcholy. Aby těch variant nebylo málo, tak na Tlstou i Ostrou šlo vystoupat po několika značených trasách z Blatnické i Gaderské doliny. Tedy dnes opravdu nešli všichni stejnou trasu, ba dokonce se nejednalo o výběr ze dvou tras, ale o pestrou škálu různě dlouhých a různě náročných tras. Kromě samotných vrcholů si ti, kteří se rozhodli pro výstup (či sestup z) na Tlstou z Gaderské doliny, mohli prohlédnout volně přístupnou jeskyni Mažárnou.

   Počasí nám tento výlet opět přálo, jen díky teplu byly výhledy do dálav lehce zahaleny do oparu. I kytičkofilové si během tohoto výletu přišli díky vápencovému podloží zdejší krajiny na své. Celkově lze tento výlet opět hodnotit jen kladně – pěkné počasí, krásná krajina, trasu si každý vybral dle svého…

Příspěvek byl publikován v rubrice 2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.