12.10.2013 Horní Lipová – Smrk – Žulová

Náš další výlet nás tentokráte zavedl do nepříliš vyhledávaných, ovšem o to krásnějších Rychlebských hor. Po dosti dlouhé cestě nás autobus vysadil v Horní Lipové, odkud bylo na výběr hned z několika tras – většina se vydala kolem lesních barů k útulně Mates, menší skupina pak k této útulně došla přes Lví horu o něco delší trasou a nejmenší skupina pak šla přes Lví horu rovnou k Nýznerovským vodopádům. Od útulny Mates pak většina vystoupala k rozcestí pod Smrkem, odkud si někteří odskočili i na nejvyšší vrchol Rychlebských hor – Smrk.
Ze Smrku jsme došli k rozcestí pod Smkem, odkud méně zdatní pokračovali kolem Sokolích skal k rozcestí Pod Chlumem. Tam nakonec došli i ti nejzdatnější, jen si přidali jako bonus výstup na hned několik vrcholů hraničního hřebene, z nichž byl bezesporu nejatraktivnější vrchol zvaný Kovadlina se skalními útvary a výhledem na hřeben Hrubého Jeseníku. Pod Kovadlinou jsme pak prošli kolem sedla a pramene Peklo. Vodu z něj i mnozí ochutnali a následně se vydali na prudší sestup až k rozcestí Pod Chlumem. Odtud to bylo až do konce naší trasy stále po asfaltu… Po cestě nás však čekala ještě jedna zajímavost – Nýznerovské vodopády, které si všichni prohlédli. A od těchto vodopádů nám zbývalo po silnici dojít přes osadu Nýznerov až do Žulové, kde jsme výlet úspěšně ukončili.
Podzimní Rychlebky nás nezklamaly, i počasí bylo na polovinu října více jak ucházející, listnaté stromy doslova hořely různými barvami, výhledy z několika míst byly, houby také, borůvky a brusinky rovněž. A již se jistě všichni těšíme na vícedenní zájezd do Orlických hor.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář