20.4.2013 Zubří – Velký Javorník – Frenštát pod Radhoštěm

Náš další výlet nás po delší době zavedl do Veřoických vrchů tentokráte však trochu netradičně z jižní strany. Takřka celý týden bylo krásně, teploty takřka letní, ovšem v den našeho výletu se počasí zkazilo – chladno, mlha, větrno, prostě klasické počasí našich letošních akcí. Ani ten sníh nechyběl…
Po cestě do výchozího bodu hlavní trasy – do Zubří – jsme na sedle Pindula vysadili ty, kterým se základní trasa i její o něco kratší varianta zdála příliš dlouhá. Ti se na Malý Javorník a posléze Velký Javorník vydali z tohoto sedla oddělující masiv Radhoště od masivu Velkého Javorníku. Většina však pokračovala autobusem až do Zubří . Malá část vystoupila již v centru Zubří a prohlédla si zajímavosti tohoto městečka, většina se však vyvezla až na točnu autobusu na horním konci Zubří.. Odtud se pak šlo několik kilometrů po asfaltu až pod vrchol Krátké, místy již byl mimo samotnou silnici sníh… Po prudším stoupání na rozcestí pod Krátkou nás čekal jen krátký výstup na samotný vrchol Krátké utopený v mlze, místy se sněhovými závějemi. Podobný charakter měla ostatně celá trasa až po Velký Javorník – výhledy víceméně žádné, místy sníh, místy bláto. Takto jsme přes vrchol Dlouhé, rozcestí pod Kamenárkou a kolem pramene Jičínky došli až na rozcestí pod Malým Javorníkem.
Zde došlo k dalšímu dělení – část se odsud vydala rovnou do Frenštátu pod Radhoštěm, část si ještě vyšla na Velký Javorník s pohostinnou, leč i v tomto nečase dosti plnou chatou. Výhledy z vrcholu byly bohužel nulové, člověk byl rád, když viděl na 20 m… A odsud nás čekal prudký sešup po zelené do Frenštátu, v úvodní části okořeněný doslova ledem v místech, kudy vedla značka (šlo se tedy mimo značku v místech, kde led nebyl…). Tento nejnáročnější úsek trasy všichni zvládli a nakonec jsme kolem areálu na Horečkách a nedaleko skokanských můstků sešli až do Frenštátu. Cestou byla k vidění jedna sněženková plantáž – vzhledem k datu úlaz dosti neobvyklý… Ve Frenštátu si mnozí ještě prohlédli samotné centrum města a od autobusového nádraží jsme nakonec odjeli domů.
Těšíme se na příští výlet na jižní Moravu – snad již nebude nikde sníh a bude to konečně jarní pohodlná túra!

Itinerář

Příspěvek byl publikován v rubrice 2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář