26.11.2016 Skalité – Kikula – Ochodzita – Karczma Ochodzita

Po zasněženém předčasně zimním posledním výletu nás čekal další výlet, letošní předposlední, který nás zavedl do slovensko-polského pohraničí.   Výchozím bodem delší trasy nám byla již z minulosti známá obec Skalité. V té nás autobus vysadil nedaleko zdejšího kostela, od něhož jsme nejprve překonali železniční trať a poté začali stoupat na hřeben Jablunkovského medzihorí. Po jeho dosažení jsme šli převážně po loukách slibujících výhledy, které se nakonec s postupujícím časem opravdu objevily. Po těchto loukách jsme zdolali vrchol Grúň, Poľanu a v závěru bez značené trasy po dobře znatelné stezce i nejvyšší vrchol celého tohoto slovensko-českého minipohoří Kikulu. Na tento vrchol došla i malá skupinka, která si zvolila kratší trasu.

Na vrcholu mnozí z nás využili zdejšího nekrytého posezení k svačině a následně jsme se všichni podél státní hranice vydali na další cestu, která vedla převážně lesem. Po pár minutách jsme státní hranici opustili a dále pokračovali již polským územím do těsné blízkosti Solowého Wierchu, z něhož nás čekal strmější sestup. Ten nás dovedl až na asfaltovou silnici, po níž jsme pro změnu stoupáním došli až pod vrchol Ochodzité. Ten někteří zdolali přímým výstupem a následně rovnou sestoupili k cíli našeho výletu, jiní však pokračovali po značené trase pod tímto vrcholem a došli až na rozcestí Pietraszonka, od něhož si mnozí odskočili i na blízký vrcholek Koczyho Zamku. Nakonec však i ti došli k cíli našeho výletu, kterým byla stylová gorolská restaurace. Před vstupem do ní však většina těch, kdo nezdolali Ochodzitou přímým výstupem, zdolala tento vrchol z tohoto směru a následně sešla stejnou cestou zpět. V restauraci se pak hodovalo a pilo. Nakonec si někteří pro lepší trávení vyšli na vrchol Ochodzité ještě jednou, těsně před odjezdem ještě následovalo společné focení a poté již jen cesta autobusem zpět k domovu.

Počasí nám na toto pozdní datum přálo, nesněžilo, dokonce bylo chvílemi i sluníčko, výhledy rovněž nakonec byly, i když do těch ideálních měly přece jen dosti daleko. Nyní nás již čeká jen letošní poslední kulturně-gastronomická akce s cílem na Kozubové.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.