7.1.2017 Novoroční výlet na Lysou

Po do oficiálního plánu akcí našeho klubu nezahrnutého novoročního setkání na Haldě Emě nás první lednovou sobotu čekala i první oficiální akce našeho oddílu, která nás měla dle plánu zavést na samotný vrchol Lysé hory.   Za velmi mrazivého dopoledne jsme se z Ostravice vydali vstříc našemu cíli. Díky většímu množství čerstvě napadaného sněhu a přesto prošlapané stezce se nám všem stoupalo vzhůru velice příjemně a ani jsme se nenadáli, byli jsme na Butořance v dokonalé zimní pohádce, kterou lehce kazila jen nízká oblačnost znemožňující výhledy směrem na vrcholy za údolím Ostravice, z něhož jsme vyšli. Od louky na Butořance nás čekala přetrasovaná, delší, ale pohodlnější cesta na Lukšinec. Čím výše jsme stoupali, tím bylo počasí krásnější a okolní zamrzlá krajina kouzelnější. Od Lukšince se ti, kteří se dnes nerozhodli pro výšlap až na vrchol, vydali již dolů z kopce ke známé a populární hospůdce U Zbuja.

„Vrcholová skupina“ odtud pokračovala rovnou na vrchol, který nakonec všichni ti, kdož se na něj vydali, i úspěšně zdolali. Na vrcholu nás přivítaly krásné výhledy od Tater až k Jeseníkům, modré nebe a jen velmi slabý vítr. Jen teplota zde byla vpravdě arktická a dosahovala – 22°C…Někteří proto ihned po příchodu k Bezručově chatě zamířili dovnitř, jiní se nejprve pokochali tou okolní krásou.

Po občerstvení a zejména rozmrznutí uvnitř Bezručovy chaty jsme se všichni vydali na sestup zpět do Ostravice, povětšinou po trase totožné s trasou výstupovou, někteří pak zvolili pro sestup více či méně odlišné varianty. Nakonec jsme však všichni i včetně běžkařské sekce, která místo výstupu na vrchol využila upravených běžkařských tras kroužících po jeho úbočích, sešli nejpozději v čas odjezdu zpět na Ostravici a vydali se na cestu zpět k domovu.

Tento výlet si jistě všichni náležitě užili a byli s ním i spokojeni, neboť na Lysé hoře bývá v zimě počasí mnohdy značně nevlídné a nám počasí více jak přálo. Ti, kterým jejich fototechnika nevypověděla kvůli mrazům službu, mají jistě i spoustu krásných fotek. A ti, kterým fotoaparát službu vypověděl, mají aspoň o jeden důvod více, proč se na vrchol opětovně v zimě vydat…

Příspěvek byl publikován v rubrice 2017. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.