28.1.2017 Žermanice – Frýdek-Místek

Poslední lednovou sobotu jsme absolvovali příjemnou procházku z hráze Žermanické přehrady do Frýdku-Místku. Delší trasa měla do 12 km, kratší do 8km. Cesta byla suchá, místy zmrzlá. Viditelnost byla…celkem dobrá, ale obzory byly zahaleny v jemném oparu.

Přehrada byla zamrzlá, pokrytá sněhem, který se třpytil ve slunečním svitu. Hned v úvodu trasy jsme míjeli stádo ušlechtilých koní, kteří nám věnovali svou přízeň, i když jsme je  neměli čím nakrmit.

U potom již Bruzovice s kostelem sv. Stanislava. Zda  šlechtický erb na stěně kostela je „hlavou dolů“ jak říká literatura, nevím. Ani po otočení fotografie v počítači netuším, co má být nahoře nebo dole.

A pokračujeme dále  po planinách, na kterých studeně fouká, pokračujeme kolem frýdecké skládky a již se občerstvujeme ve známe hospůdce U Mámy. A dále pokračujeme do středu města, abych se sešli u baziliky Navštívení Panny Marie.

Základní kámen kostela byl položen 1740, stavbu vedl Bartoloměj Wittner. Roku 1759 byl chrám vysvěcen, avšak až roku 1777 byl chrám dokončen. Socha Panny Marie byla umístěna nad svatostánek. Frýdek tak získal dominantu, díky níž je občas nazýván „Slezské Lurdy“.

V bezprostředním okolí baziliky se nachází areál Křížové cesty, upravený do podoby parku. Samotná křížová cesta je ve formě 14 kaplí a obkolesuje chrám zezadu ve tvaru široké podkovy. Křížová cesta byla vysvěcena v roce 1877. Mezi kaplemi křížové cesty se v ose chrámu dále nalézá kaple Nejsvětějšího Srdce Páně a Panny Marie, zvaná Římská. Prostranství před vchodem do chrámu zdobí řada plastik a misijní kříž

Bazilikou nás provedl pan Bucko. Obdivovali jsme nejenom barokní interiér, ale i kryptu, ve které se nacházejí ostatků ostatky kněží, ale i poutníků, kteří se utopili v Ostravici před několika stoletími, když konali pouť do toho kostela. A byly zde i dobové malby na stěnách.

Po prohlídce nás čekal jen návrat domů.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2017. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.